Demiryolu ticareti belki de karayolu ticaretinden sonra en ilkel ticaret modellerinden biridir. Fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte hızlı ve ulaşılabilir demiryolu ticareti günümüzde sıklıkla tercih edilen bir ticaret şekli olmaktadır. Peki bu noktada demiryolu lashing nasıl bir misyon ve görev üstlenmektedir? Demiryolu ticareti, üretilen malların kullanım veya dağıtım alanlarına ulaştırılmasını ifade etmektedir. Demiryolu lashing, malların vagonlarda sabitlenmesini sağlarken bazen de konteynerlar aracılığıyla da sabitleme işlemi uygulanmaktadır.

Demiryolu lashing modelinde iki tip kullanım mevcuttur. Bunlardan birincisi yüklerin açık bir şekilde konteynersız vagona sabitlenmesidir. Diğer ise vagon üzerine yerleştirilen konteynerların içerisinde mallar konularak sabitlenir. Bazı ağır tonajlı sanayi tipi makinalar konteyner sistemine uygun değildir. Bu nedenle de vagonlara sabitlenerek taşınmaktadır. Öte yandan demiryollarında bulunan tünellerin yükseklikleri de malların konteyner içerisinde mi yoksa vagon üzerinde mi taşınacağını belirlemektedir. Demiryolu taşımacılığı çok yaygın değildir. Bunun ana sebebi yeryüzü şekilleridir. Ancak buna rağmen önemli ölçüde sanayi ürünü demiryolu lashing sayesinde güvenli bir şekilde teslimat bölgesine ulaşabilmektedir.

Demiryolu lashing hizmetini yurtiçi ve yurtdışı demiryolu lashig hizmeti olarak iki kısımda incelemekte fayda vardır.

Yurtiçi Demiryolu Lashing:

Türkiye’de demiryolu denilince ülkenin tamamına erişim sağlayan bir ticaret ağı akla gelmez. Çünkü belirli bölgelerde demiryolu ulaşımı hiç yoktur. Yurtiçi demiryolu lashing hizmetinde beş esas söz konusudur. Bunlar yükleme-sabitleme-taşıma-boşaltma ve güvenli indirme şeklinde sıralanabilmektedir. Vagonlara ya da vagonlar üzerindeki konteynerlara yükleme işlemi yapıldıktan sonra sabitleme işlemine geçilmektedir. Sabitleme birçok lashing aparatı ile yapılmaktadır. Ardından taşıma işlemi gerçekleşir. Güvenli taşıma işleminde hız kimi zaman önemli bir ölçüt olmaktadır. Malların ulaşma merkezine teslim edildiğinde boşaltma işlemi ve hemen ardından indirme başlar. Yurtiçi demiryolu lashingin genel çerçevesi bu şekildedir.

Yurtdışı Demiryolu Lashing:

Demiryolu taşımacılığının özellikle Avrupa merkezli olarak yoğun kullanım alanı olduğunu bilmekteyiz. Yeryüzü şekillerinin demiryolu taşımacılığı için son derece elverişli olması Avrupa kıtasındaki ticareti de demiryolu üzerinden geliştirmiştir. Türkiye ile Avrupa arasındaki demiryolu taşımacılığında Eflatun Denizcilik olarak lashing hizmeti sunmaktayız. Diğer yandan Asya ve Ortadoğu’ya da demiryolu ticaretinin önemli rol oynadığı açıktır.

Demiryolu ticaretinde geçen zaman karayolu ticaretine göre daha uzun olmakla birlikte denizyolu ticaretine göre daha kısa olmaktadır. Taşıma işleminde malın cinsi, büyüklüğü, ebatı ve ağırlığı son derece önemli olmaktadır.
 

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?