Gözetim hizmeti lashing faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçasını oluşturmaktadır. Taşınacak malzemenin miktarı, ne kadar sürede taşınacağı, hangi şekillerde korunacağı ve taşınacağı ve teslimat merkezinde nereye indirileceğinin sözleşme çerçevesinde belirlenerek taraflara güven veren bir hizmettir. Ayrıca malların ambalajlanması, paketlenmesi, sabitlenmesi ve dış etkenlerden korunması gözetin hizmetinin önemli bir yönüdür. Gözetim hizmeti sözleşmesi malları satın alan, malları satan ve malların taşımacılığını yapan yüklenici firma arasında oluşturulmaktadır.

Denizyolu, demiryolu, karayolu ve havayolu ile taşınacak malların uluslararası standartlar çerçevesince korunması açısından gözetim hizmeti zorunlu bir unsur olarak yerini almaktadır. 

Gözetim hizmetinin aşamaları bulunmaktadır. Bunlar;

Yükleme Gözetimi Aşaması:

Yükleme gözetimi ile gözetim adımıdır. Burada yükleme alanı ile yüklenecek malın miktarı arasında bir bağ oluşturulur. Bu bağda herhangi bir terslik söz konusu olduğunda yükleme tamamen durdurulur ve sorunun çözümüne ilişkin adımlar atılır. 

Sayım Gözetim Aşaması:

Gözetim sözleşmesinde belirtilen ürün miktarının sayım gözetiminde de aynı şekilde çıkması gerekmektedir. Sayım gözetimi taraflar arasında güveni arttırırken aynı zamanda da raporlama modeli geliştirmektedir. Sayım gözetiminin yapılması firmalar arasındaki yanlış anlaşılmalara yol açabilecek herhangi bir problemde sorunu çözme noktasında önemli ipuçları sunmaktadır.

Mühür/Damga Gözetimi:

Yük sabitleme ve sandıklama işlemi tamamlandıktan sonra her konteyner ve sandık mühürlenir ya da damgalanır. Böylelikle sayım ve yükleme gözetimi yapılan ürünler bir sonraki aşamada varacağı merkeze kadar kontrollü bir şekilde taşınabilmesi için mühürleme ya da damlagalama önemli olmaktadır. Mühürleme ve mühür sökme işlemi tek bir kişi tarafından yapılmaktadır.

İndirme/Boşaltma Gözetimi:

Mallar istenilen merkeze ulaştığında indirme/boşaltma işlemi uygulanır. Eğer alanında uzman ekip tarafından indirme işlemi gerçekleşmez ise problem çıkmaması elde değildir. İndirme esnasında beklenmedik bir durum karşısında nasıl bir yol izleneceği ve krize yönelik çözüm odaklı süreç yönetimi profesyonel ekip tarafından gerçekleşebilmektedir.

Hasar Gözetimi:

Hasar gözetimi için ilk yükleme alanında kayıt altına alınan her türlü hasa işlemi taşıma süresi içerisinde yapılan hasar tespitine dahil edilmez. Eğer hasarın ne zaman gerçekleştiği bilinmiyorsa taşıma esnasında olduğuna karar verilebilir. Bu yüzden de hasar gözetiminde hasarın ne zaman ve ne şekilde oluştuğu kayıt altına alınmalıdır.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?